Tenzydy
Tenzydy są substancjami powierzchniowo czynnymi, które m.in. mogą obniżyć napięcie powierzchni. Tenzydy sprawiają, że dwie niemieszalne ze sobą ciecze, np. olej i woda, mogą zostać dokładnie zmieszane. W środkach czyszczących tenzydy mają przede wszystkim następujące działanie: Sprawiają, że cząsteczki wody pozostają połączone i nie mogą się rozdzielać na krople. Zmniejszają przyczepność zanieczyszczeń, umożliwiając ich usunięcie. Zatrzymują rozpuszczony brud w wodzie płuczącej. Zatrzymują rozpuszczony brud z wodzie. Rozpuszczają brud z włókien, dzięki czemu przy płukaniu ściereczek myjących usuwane są nagromadzone na nich zanieczyszczenia. Tenzydy są stosowane w środkach do czyszczenia, prania, płukania i dezynfekcji.
Trwałość wybarwienia
Odporność barwienia i nadruku na różnego rodzaju oddziaływania, którym są one poddawane podczas wytwarzania i użytkowania materiałów włókienniczych. Zasadniczo przed czyszczeniem należy sprawdzić trwałość koloru na niewielkim, niewidocznym miejscu.
Twardość wody
Miara ilości rozpuszczonych w wodzie składników mineralnych, zwłaszcza wapnia i magnezu. Na twardość wpływa między innymi dozowanie zastosowanych środków czyszczących.