Słownik pojęć

Schnięcie nie pozostawiające śladów

Wysychanie bez pozostawiania śladów (np. w przypadku substancji powierzchniowo czynnych).

Ściereczka z mikrofazy

Jest to ściereczka do czyszczenia, która może być produkowana z dzianiny, tkaniny lub włókniny i jest wykonana w 100% z poliestru. Mikrowłókna charakteryzują się niską wagą, bardzo dobrą wysoką skutecznością przy zbieraniu kurzu i brudu. Najlepsze rezultaty (bez pozostawiania smug) można osiągnąć, gdy są wilgotne i nienasączone środkami powierzchniowo czynnymi. Ściereczki z mikrofibry należy prać w pralce bez użycia płynów zmiękczających (jak w przypadku wszystkich tkanin do czyszczenia).

Ścierne

Jako ścierne (zmielone cząstki minerałów, np. korund, tlenek glinu, kwarc, pumeks lub kreda) określa się środki ścierne lub wyroby zawierające substancje ścierne. Dzięki swojej strukturze umożliwiają one usunięcie z powierzchni uporczywych zabrudzeń. Ścierniwa mogą być zawarte w środkach czyszczących lub w akcesoriach, np. w gąbkach. Ważne: do powierzchni wrażliwych na zarysowania MUSZĄ być stosowane delikatniejsze materiały.

Skala PH

To ilościowe określenie kwasowości lub zasadowości roztworu. Zrozumienie skali pH ułatwia proces sprzątania poprzez dobór odpowiedniego środka czyszczącego. Odczyn pH środka determinuje jego zastosowanie i przeznaczenie.

Ślady po środkach myjących

Należy przestrzegać dokładnego dozowania chemicznych środków czyszczących. Niewłaściwe dozowanie może spowodować problemy podczas czyszczenia. Zbyt duże ilości detergentów niepotrzebnie obciążają środowisko i skutkują większymi pozostałościami substancji powierzchniowo czynnych. Na podłodze może się tworzyć tłusta powłoka, która przyciąga brud i niekorzystnie wpływa na jej estetykę. Na błyszczących powierzchniach tworzą się smugi.

Sporobójczy

Niszczący lub inaktywujący drobnoustroje.

Środek do automatów myjących

Niskopieniący detergent do stosowania w odkurzaczach przemysłowych do mycia na mokro.

Środek do mycia gruntownego

Środki do mycia gruntownego są używane przede wszystkim do gruntownego czyszczenia wszystkiego, co jest pomijane przy czyszczeniu codziennym.

Środek do mycia intensywnego

Środek do mycia intensywnego skutecznie usuwa silne zabrudzenia. Szczególnie nadaje się do mycia gruntownego.

Środek do mycia natryskowego

Środek czyszczący do natryskiwania umożliwiający dokładne czyszczenie punktowe.

Środek gruntujący

Służy do przygotowywania podłoża, wypełniaczy porów, gruntowania.

Środek grzybobójczy

Usuwa grzyby.

System czterech kolorów

Oprócz czystości szczególne znaczenie ma higiena. Aktualnie jest to już powszechnie przyjęty standard, że akcesoria do czyszczenia są znakowane odpowiednim do danego zastosowania kolorem, aby uniknąć sytuacji, kiedy np. biurko jest myte ściereczką, której uprzednio używano do mycia toalety. W praktyce akcesoria do czyszczenia (nierysujące gąbki, ściereczki do kurzu, ściereczka z mikrofazy, wiadra itp.) są oznaczone następującymi kolorami: 1. Czerwony: do toalet, pisuarów i płytek w ich obszarze. 2. Żółty: do urządzeń sanitarnych, takich jak umywalki, płytki, schowki, armatura, lustra, kabiny prysznicowe i wanny. 3. Niebieski: meble i elementy wyposażenia, np. biurko, szafy, krzesła, regały, grzejniki, drzwi itp. 4. Zielony: specjalne obszary, np. czyszczenie i dezynfekcja w placówkach opiekuńczych (łóżka), sale operacyjne lub kuchnie.

Systemy dozujące

Stosowane są różne systemy dozujące: zakrętki do butelek lub kanistrów, kubki pomiarowe, pompy dozujące, saszetki na jedną porcję tabletki, butelki dozujące, komputery dozujące, mieszalniki, systemy pokładowe do odkurzaczy przemysłowych do mycia na mokro butelki ze spryskiwaczem.

Szkło akrylowe

Polimetakrylan metylu, zwany również szkłem akrylowym lub pleksiglasem®, jest syntetycznym substytutem szkła i często znajduje zastosowanie jako zabezpieczenie przed rozpryskiwaniem, np. w kabinach prysznicowych lub jako okładzina ścienna. Zaletą akrylu jest – w przeciwieństwie do szkła – jego relatywnie duża odporność na uderzenia. Ponadto charakteryzuje się on dobrą stabilnością atmosferyczną. Przy czyszczeniu zaleca się jednak ostrożność, ponieważ niewiele środków czyszczących stosowanych w gospodarstwie domowym jest jednoznacznie przeznaczonych do akrylu. W zależności od obróbki i zastosowania dochodzi w akrylu do „naprężeń wewnętrznych”. W przypadku ich kontaktu z substancjami chemicznymi, takimi jak niejonowe związki powierzchniowo czynne, rozpuszczalniki i określone kwasy, mogą powstać tzw. rysy naprężeniowe, które są widoczne na powierzchni. Ponadto w wyniku stosowania nieodpowiednich środków i/lub ściereczek do czyszczenia akryl może ulec zmatowieniu, co psuje jego wygląd.