Jak prawidłowo pielęgnować wykładziny i panele w biurach?
Dziesiątki albo nawet setki ludzi pojawiają się każdego dnia pracy w biurze. To intensywnie użytkowane miejsce jest wizytówką firmy i jako takie powinno się odpowiednio prezentować. Dlatego regularne czyszczenie tej przestrzeni jest absolutną koniecznością. Podpowiadamy jak sprawić, by podłogi w biurze lśniły czystością.
Ponieważ pomieszczenia biurowe są mocno eksploatowane, panele podłogowe, dywany i wykładziny narażone są na różnego rodzaju zabrudzenia i zniszczenia. Szkodzą im piasek i błoto nanoszone na butach, zbierający się kurz, wylewane na nie płyny. Niebezpieczne są dla nich również uszkodzenia mechaniczne: zarysowania, ścieranie laminatu spowodowane często przesuwaniem mebli, ruchami obrotowych foteli. By zapewnić trwałość i elegancki wygląd zarówno samym podłogom, jak i leżącym na nich wykładzinom czy dywanom najlepiej postawić na regularne mycie i odpowiednią ich pielęgnację.
Jak czyścić panele?
Pierwszym krokiem zawsze powinno być usunięcie drobnych elementów, które mogą je zarysować. Podłogę trzeba więc zamieść lub odkurzyć. Dopiero wtedy można przystąpić do jej mycia. Przy czym uwaga: lista przedmiotów i środków, których nie należy do tego używać nie wcale jest krótka! Znajdują się na niej m.in. mydło, szczotki z ostrym włosiem czy wosk, po zastosowaniu którego można osiągnąć odwrotny do zamierzonego efekt. Zdecydowanie pomocne są za to gąbki, szmatki i mopy z delikatnych tkanin oraz profesjonalne preparaty do mycia i pielęgnacji powierzchni drewnianych i paneli. Doskonałym przykładem jest wyposażony w naturalne woski DAILY CLEAN DREWNO i PANELE, który można stosować nie tylko do paneli podłogowych, parkietów, płyt drewnopochodnych, ale też paneli ściennych i powierzchni z drewna lakierowanego. Taki preparat, oprócz tego, że dokładnie myje i pielęgnuje podłogi, to jeszcze zapewnia im efekt hydrofobowości. Pokrywa je warstwą odpychającą cząsteczki wody, dzięki czemu ciecz nie przenika do wnętrza paneli. Woda jest jednym z głównych wrogów tego typu podłóg. Niszczy je, sprawiając, że puchną. Dlatego nawet stosując fachowy preparat do mycia warto pamiętać, by zawsze dokładnie odsączać mopa. Do usuwania na szybko pojedynczych plam na podłodze można użyć lekko zwilżonej wodą ściereczki. Jeśli są to plamy tłuste, pomoże delikatne nasączenie szmatki benzyną ekstrakcyjną.
Sposoby na wykładziny i dywany
Regularne, najlepiej codzienne odkurzanie biura to podstawa. Jednak, by zachować ładny wygląd dywanów i wykładzin, ich odpowiednią strukturę i intensywność kolorów, co kilka miesięcy (a jesienią i zimą nawet częściej) trzeba je wyprać - ręcznie lub używając do tego specjalnych maszyn. Kluczowy jest tu wybór środka do szamponowania. Ważne jest, by dobrze się pienił oraz by szybko, sprawnie i dogłębnie usuwał brud, nie narażając jednocześnie włókien materiałów na zniszczenie. Jak działają takie produkty? Na przykład preparat do szamponowania CARP POLI zawiera polimer akrylowy, który po prostu odrywa cząsteczki brudu z włókien dywanu. Potem łączy się z nimi, tworząc łatwe do usunięcia aglomeraty. Nie przemacza tkanin, dzięki temu szybciej schną, a całe sprzątanie trwa krócej.
Co ważne - odkurzanie jest konieczne przed i po takim czyszczeniu. Przed - usuwa łatwe do zgarnięcia zabrudzenia, po - likwiduje także ten brud, którego samym tylko odkurzaczem nie sposób było zebrać. Po szamponowaniu dywanów i wykładzin pracownicy biura od razu zauważą zmianę, nadaje ono bowiem tkaninom miękkość i puszystość.